2022 Maaş Sorgulama

2022 maası  Halk arasında daha çok 2022 maaşı olarak bilinen özürlü maaşının alınabilmesi için bazı şartların kişide mevcut olması gerekir.

Bireyin özürlülük oranı %40 ila %70 arasındaysa 2022 maaşı alabilir.

Ancak bu özürlülük oranlarının SGK’nın onayladığı hastanelerden heyet raporuyla ispat edilmesi gerekir. 2022 maaşı için gerekli bir diğer şart ise; hane halkı gelirinin kişi başı 87 TL’den az olması gerekmektedir.

Bu hesaplama yapılırken çocuklar hesaba dahil edilmemelidir.

 

2022 maaşı başvurusunda gerekli belgeler

Heyet raporu

2 adet vesikalık fotoğraf

Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden alınabilir)

Muhtaçlık belgesi (Muhtarlıktan alınabilir)

İkametgah belgesi(Muhtarlıktan alınabilir)

SGK’nın verdiği SGK’dan maaş alınmadığına dair belge

Eğer kişi kendisi başvuracak durumda değilse mahkemeden alınan vasi belgesiyle kişi adına başvuru yapılabilmektedir.

 

2022 aylığı üç ayda bir alınmaktadır. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında 2022 maaşı ödenmektedir. Ödeme günleri ise kişinin doğum tarihine göre belirlenmektedir.

 

Doğum tarihi 0-5 ile bitenler : ayın 5’inde,

Doğum tarihi 2-7 ile bitenler : ayın 7’sinde,

Doğum tarihi 3-8 ile bitenler : ayın 8’inde,

Doğum tarihi 4-8 ile bitenler : ayın 9’unda 2022 maaşlarını çekebilirler. Bununla birlikte SGK’nın internet sitesinde : http://

kesenek.sgk.gov.tr/Yaslilar/Welcome.do adresinden de bilgilerinizi girerek ayın kaçında maaşınızı alabileceğinizi görebilirsiniz.

 

2022 maaşı nereden çekilir

 

2022 maaşı PTT şubelerinden ödenebilmektedir. Bununla birlikte dilerseniz T.C Ziraat Bankası’ndan da maaşınızı çekebilirsiniz. Özürlü maaşı alacak kişinin evden dışarı çıkma imkanı bulunmuyorsa PTT’nin 2022 maaşı ödemesini eve getirme hizmeti bulunuyor. Bu hizmetten faydalanabilmek için Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılabilir. Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne başvurduktan sonra evrak kontrolü yine http://kesenek.sgk.gov.tr/Yaslilar/Welcome.do adresinden yapılabilmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

www.ssk.name.tr www.ssk.name.tr