Sgk Gözlük Ödemeleri ve Hakkı

sgk gözlükHerhangi bir göz rahatsızlığınızda gözlük veya lens kullanmanız gerekliyse; gözlük camı, lens ve gözlük teminini SGK ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. Bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilmek için devlet hastaneleri veya SGK ile anlaşmalı olan hastaneler veya sağlık kuruluşlarından reçete alınması gerekmektedir. Reçetenin fotokopili olması gerekir. Bu fotokopi hizmeti gittiğiniz optik mağazalarında size verilecektir. Fotokopili reçetede T.C kimlik numaranızın, isminizin ve soyisminizin, reçeteyi aldığınız sağlık kuruluşunun isminin, kurumun sicil numarasının, reçetenin protokol sayısının, reçetenin yazılış tarihinin yazılı olması gerekmektedir. Optik mağazalar SGK’nın E-optik uygulamasına giriş yaparak tüm bu bilgileri SGK’ya iletmekle yükümlüdür. Medula optik üzerinden reçete üzerindeki gerekli bilgiler sisteme kaydedilebilir.

 

Eğer gözlük çerçevenizde bir sorun yaşamışsanız yenileme imkanınız var fakat bu imkan belirli süreler için geçerli olmaktadır. Yeni bir gözlük aldıktan 3 sene sonra gözlüğünüzü yenileyebilirsiniz. Ayrıca eğer gözlerinizdeki rahatsızlık artmışsa buna bağlı olarak gözlük değişimi gerekecektir. Bu rahatsızlığın en az 0,5 miktarda artış göstermesi gerekmektedir. Örneğin eğer 0,5 oranın miyopunuz varsa ve miyopunuz 0,75’e çıkmışsa yeni bir gözlük size ücretsiz olarak verilmeyecektir. Bunun yanında 18 yaşının altındaki çocuklar gelişme döneminde olduklarından, gözlük değişimi için 3 yıllık zorunluluk bulunmamaktadır. Gözlük değişim zorunluluğu raporla beyan edildiğinde, yeni gözlük ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

 

Kontakt lens değişimi ise 2 senede bir yapılmaktadır. Bu süre küçük çocuklarda 6 ayda bir olarak belirlenmiştir. Lensler için kullanılan solüsyonun ücreti ise SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Yorumlar

  1. cemile yılmaz diyor ki:

    gözlük alma hakkım var mı

www.ssk.name.tr www.ssk.name.tr