SSK Süt Parası Sorgulama 2013

SSK Süt Parası Sorgulama 2013

 

SSK süt parası ya da emzirme ödeneği adı ile anılmakta olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte olan tutar sigortalı olarak çalışmakta olan kadın çalışana ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeni ile de erkek çalışana ödenmektedir. SSK süt parası sorgulama 2013 işlemleri kuruma başvuru yapılarak bilgi alınabilmektedir. SSK süt parası sorgulama 2013 ödeneği 95 – TL olarak belirlenmiş olmakla birlikte bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Emzirme ödeneği ya da süt parası hizmet akdi ile bir işverene bağlı olarak çalışan kadın işçiye ödenebileceği gibi sigortalı olmayan kadının sigortalı olarak çalışmakta olan eşine de ödenebilmektedir. Emzirme ödeneği kadın doğum yapmasından sonra bir kereye mahsus olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir.

Emzirme ödeneği alınabilmesi için doğum yapan kadın çalışanın ya da doğum sigortalı olmayan kadının eşi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak talep edebilmektedir. Başvuru esnasında doğum raporu, kimlik belgesi kurum tarafından talep edilmektedir. Ödeme almaya hak kazanan kişilerin ödenekleri PTT şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Emzirme ödeneği almaya hak kazanan kişiler kimlik belgeleri ile herhangi bir PTT şubesine müracaat ederek ödenek tutarını alabilmektedirler.

Yorumlar

  1. ömer inan diyor ki:

    9 temmuz 2013 dogan kizim sümeyra inan in süt parasi varmidir ne kadar ve kizim yurd dişinda dogdu ama tc vatandaşligina gecti dogum kagidi türkce degil o yuzden dogum kagidina gerek varmidir tesekkur ederim

www.ssk.name.tr www.ssk.name.tr